Rozmowa z Jakubem Piątkiem przed Dakarem

– Jestem nastawiony do startu bardzo optymistycznie, czuję że forma którą budowałem przez cały rok zaprocentuje – mówi przed startem w Rajdzie Dakar Jakub Piątek, motocyklista naszego klubu.

Rozmowa z Jakubem Piątkiem, motocyklistą KM Cross Lublin, uczestnikiem 40. edycji Rajdu Dakar

Organizatorzy zapowiadają, że to będzie najtrudniejszy Dakar w historii. Od kilku dni przebywasz w Peru, uczestnicy rajdu potwierdzają tę opinię?

Jestem na miejscu, rozmawiałem już z kilkoma zawodnikami. Każdy jest ciekawy, czego można się spodziewać na trasie. Ciężko jest ocenić w tej chwili, jak będzie wszystko wyglądało w trakcie jazdy. Trasę znamy tylko z mapy. Wiemy jedynie, że będą wydmy oraz duże wysokości i temperatury. Na to, jak będzie na trasie wpływa jednak znacznie więcej czynników. Ciężko powiedzieć co się wydarzy. Jeśli będzie dobra pogoda, dobre warunki atmosferyczne to nie będzie to najtrudniejszy rajd świata. Ale jeśli będzie 50 stopni – a jest to możliwe – będzie padał deszcz i zdarzą się inne nieprzewidziane sytuacje, to na pewno Dakar 2018 będzie dużo trudniejszy.

To będzie Twój czwarty start w Dakarze. Liczysz, że doświadczenie z poprzednich imprez pozwoli Ci osiągnąć dobry rezultat?

Po ostatnim starcie, gdzie musiałem zakończyć rywalizację już na pierwszym odcinku wiem, że w początkowej fazie nie ma co ryzykować. Mam za sobą trzy starty w Dakarze i sporo doświadczeń zebranych na trasach innych dużych rajdów. Na pewno są zawodnicy, którzy maja ich na koncie dużo więcej, ale jestem dobrze przygotowany i mogę podjąć walkę. Po to staję na starcie.

W tym roku wystartujesz w Dakarze bez wsparcia Orlen Temu. Myślisz, że ta zmiana może w dużym stopniu wpłynąć na Twoje szanse wywalczenia dobrego miejsca?

Będę miał do dyspozycji dobrze przygotowany motocykl, a dzięki wsparciu Województwa Lubelskiego, Miasta Lublin oraz firm Elpar – fabryka kabli, Hanesco i W9 Investment mogłem odpowiednio przygotować się do tego wyzwania. W tegorocznej edycji nadal będę obsługiwany przez mechanika z Polski, z którym już współpracowałem. Za obsługę mojego sprzętu będzie natomiast odpowiadała firma Dust. Jestem dobrej myśli i będę chciał pokazać, że jestem dobrze przygotowany do tej imprezy.

Jak się czujesz? Jesteś gotowy na 100 procent?

Jestem nastawiony do startu bardzo optymistycznie, czuję że forma którą budowałem przez cały rok zaprocentuje. Jestem też wyluzowany, mam swoje przemyślenia odnośnie rajdu i tego, jak do niego podejść. Nie mogę się doczekać, niech już to wszystko ruszy!

Sponsorem relacji jest: