Zbigniew Matysiak odszedł na wieczną służbę

Z ogromnym żalem informujemy, iż odszedł od nas nasz Przyjaciel Pan płk Zbigniew Matysiak. Wieloletni trener i wychowawca młodzieży. Wszechstronnie utalentowany sportowiec, harcerz, więzień polityczny oraz żołnierz wyklęty. Człowiek, który na wielu z nas miał niesamowity wpływ.

Historia życia Zbigniewa Matysiaka mogłaby posłużyć za scenariusz dla kilku filmów i być inspiracją do napisania niezliczonej ilości książek. Zawsze z zaciekawieniem słuchaliśmy kolejnych opowiadań i prosiliśmy o więcej. Teraz nam tego będzie brakowało, ale w naszych sercach Zbigniew Matysiak zostanie na zawsze!

Zbigniew Matysiak
Urodził się 26 marca 1926 roku w Lublinie, od 1943 był członkiem grupy konspiracyjnej działającej na terenie tego miasta. Od 1944 roku działał w Armii Krajowej. Rok później trafił do oddziału „Romana” – zgrupowania samoobrony AK. Osadzony przez UB w areszcie przy ulicy Krótkiej w Lublinie, na Zamku Lubelskim, następnie w więzieniach w Sieradzu i Mokotowie. Za swoją działalność otrzymał awans na stopień podpułkownika. W ostatnim okresie życia był bardzo zaangażowany w ruch kombatancki. Wielokrotnie spotykał się z młodzieżą i opowiadał o czasach gdy uczestniczył w ruchu antykomunistycznym.

Po powrocie do rodzinnego miasta należał do Lubelskiego Towarzystwa Kolarskiego, a jego trenerem był Tadeusz Tuora. Zadebiutował w 1947 roku w wyścigu kolarskim na trasie Lublin – Wierzchowiska – Lublin. Gdy LTK zakończyło swoją działalność powstało Zrzeszenie Ogniwo, w którym Matysiak zdobył tytuł wicemistrzowski. W Łodzi otrzymał I klasę kolarską, która to zapewniła mu awans do kadry narodowej. Dwa lata później zdobył mistrzostwo województwa lubelskiego w jeździe indywidualnej na czas. Na początku lat pięćdziesiątych lubelska drużyna, której członkiem był m. in. Pan Zbigniew Matysiak zdobyła trzecie miejsce w mistrzostwach Zrzeszenia Ogniwo.

W 1959 roku dołączył do grupy rajdowej w Świdniku i stał się jednym z najważniejszych zawodników świdnickich rajdów motocyklowych. Z całą grupą wywalczył aż 10 tytułów mistrza Polski. Oprócz sportów motorowych i kolarstwa pasjonował się także boksem oraz narciarstwem.

Po zakończeniu kariery sportowej był trenerem w Klubie Motorowym Pionier, w Automobil Klubie Lubelskim oraz Klubie Motorowym Cross. Dzięki niemu nastąpił rozwój sportów motorowych w regionie. Jego praca znacząco wpłynęła na środowisko motocyklowe, co skutkowało gwałtownym rozwojem i w efekcie powstaniem jednego z prężniejszych ośrodków motorsportu w kraju. Jako trener przyczynił się do wielokrotnych tytułów mistrza Polski w wyścigach Cross Country i Enduro. Przygotowywał lubelskich zawodników do I Rajdu Dakar w 2000 r.

Sukcesy w sportach motorowych ostatnich lat zawdzięczany jego pasji, pracy i zaangażowaniu. Całe środowisko sportowe ubolewa nad tą nieopisaną stratą. Pan Zbigniew Matysiak zawsze będzie żył w naszej pamięci oraz w naszych sercach.